Karın ve Bel Bölgesindeki Yağlardan Nasıl Kurtulurum

karın bölgesi zayıflama

Yaz aylarında en çok odaklanılan konu zayıflama isteği, zayıflama yöntemleri, hızlı kilo verdiren diyet listeleri, yağ yakan egzersiz programları..

Ve en sık sorulan sorulardan biri göbek bölgemde ki yağlardan kurtulmam mümkün mü?

Son yıllarda yapılan çalışmalar vücuttaki toplam yağ miktarından çok, yağın vücutta bulunduğu bölge ve dağılımı üzerinde durmaktadır.Karın –bel bölgesinde bulunan yağlar, kalça çevresinde bulunanlardan daha tehlikelidir.Çünkü vücuttaki yağın bulunduğu bölge ve dağılımı bazı sağlık sorunlarına ve hastalıklara yakalanma riskini artırmaktadır.Kadınlarda bel bölgesinde oluşan yağlanma polikistik over sendromu, kıllanma, adet görememe gibi sorunları artırırken; erkeklerde testosteron düşüklüğü ve kortizol yüksekliği gibi endokrin bozukluklara yol açabilmektedir.Aynı zamanda kalp damar hastalıkları, felç ve tip 2 diyabet gibi sağlık problemleri ile bağlantılıdır.

Abdominal şişmanlık tanısında bel/kalça oranı kullanılmaktadır.

Bel /kalça oranı=Bel çevresi (cm) Kalça çevresi (cm)formülü ile hesaplanır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bel/kalça oranı kadın hastalarda 0.85’den ve erkek hastalarda ise 1.0’dan büyük ise android tip şişmanlık olarak kabul edilmektedir.

Bir mezura alın ve kalça kemiklerizin bittiği yerden tüm karın etrafındaki yağlanmayı da alacak şekilde çevresini ölçün. Bu değerin erkeklerde 94 cm, kadınlarda ise 80 cm altında olması gerekmektedir. Eğer bu değerlerin üzerinde iseniz hastalıklara yakalanma riskiniz yüksektir.

Bu bölgedeki yağlanmayı azaltmak için yeterli ve dengeli beslenmek,alınan kaloriyi azaltmak ve aynı zamanda düzenli egzersiz yapmak önemlidir.

Bölgesel olarak çalışmak yani mekik çekmek ve karın bölgesine yönelik diğer egzersizleri yapmak karın kaslarını güçlendirir ancak bel çevresindeki yağları azaltmaz.

Yağ yakımını desteklemek için yürüme,koşma,yüzme,bisiklet veya tenis gibi kardiyo tarzı egzersizler yapılmalıdır.

Hem kilo kaybı için hem de sağlık açısından, haftada minimum 150 dakika üzerinde yürüyüş yapılmalıdır. Haftada 3 gün yürüyüş yapılıyorsa 55 dakika üzeri,5 gün yapılıyorsa 35 dakika üzeri hedeflenmelidir.

Bel bölgesindeki yağları azaltan mucizevi besinleri inceleyecek olursak;

1. Tekli Doymamış Yağ Asitleri

Zeytin ve zeytinyağı :Önemli bir tekli doymamış yağ kaynağı olan zeytini günde 6-7 adet kadar tüketmek, bel bölgesinde oluşan yağlanmanın azalmasına yardımcı olur. Yine aynı şekilde günde toplam 3-4 yemek kaşığını geçmeyecek şekilde yemek ve salatalara ilave edilen zeytinyağı tüketimi bel çevrenizin incelmesinde etkilidir.

Fındık Ailesi ve Yağlı Tohumlar :Fındığın, cevizin, bademin, ay çekirdeğinin ve keten tohumunun bel çevresi inceltici etkisinin yanı sıra faydası vardır. Günde 45 gram kadar yağlı tohum ve 1 yemek kaşığı silme keten tohumu tüketilmesi yeterli olacaktır.

Avokado: Her gün yatmadan önce tüketilen dörtte bir avokado, bel çevrenizin uyku sırasında da incelmesine etkisi olacaktır.

2. Fermente Süt Ürünleri ve Probiyotikler

Kefir:İçerdiği yararlı mikroorganizma sayısı bakımından sindirim ve boşaltım sistemini düzenlerken aynı zamanda karın bölgesi yağlanmayı azaltıcı etkiside bulunmaktadır.

Özellikle yapılan çalışmalar günde 1 bardak kefir ile 1 dilim ananasın beraber tüketilmesinin karın bölgesindeki yağlanmayı azalttığını ve bel çevresi inceltici etkisinin olduğunu göstermektedir.

Yoğurt:Bel çevresindeki yağlanmanın en büyük düşmanlarından olan yoğurt, içeriğindeki probiyotik bakteriler sayesinde bağırsak dostu olmasının yanı sıra kalsiyum içeriği ile vücutta yağ yakımını artırıcı özelliğe de sahiptir.

3. Prebiyotikler (Çözünülür Lifler)

Yapılan bir araştırma günde 10 gr çözünür lif yemenin , karın bölgesindeki yağların %3.7 oranında azaldığını göstermektedir.

Çözünür lifler; yulaf, kuru baklagil, bezelye, portakal,ve havuç gibi meyve ve sebzelerde ve karnıyarık otu (psyllium) tohumunun kabuğunda vardır.

4. Çikolota, Yeşil Çay ve Yaban Mersini

Siyah Çikolata:Haftada 2-3 kere ara öğünde 2 minik kare çikolatanın bel bölgesinde yağlanmayı azaltan etkisi olduğu görülmüştür.

Yeşil Çay: Yapılan bir çalışmada ; 130 obez hastaya aynı kalorili diyet uygulanmış ve haftalık 180 dk orta dercede egzersiz yaptırılmıştır. Bir guruba 40 miligramlık kafeinli içecek diğer guruba da 620 miligramlık kateşin içeren çay içirilmiştir.12 hafta sonra yeşil çay içenler 2 kilo diğer grup ise 900 gram kaybetmiştir.

Yeşil çay içenlerin karın bölgesindeki yağlanmada, derilerinin altındaki yağlarda ve trigliserid oranlarında büyük düşüşler görülmüştür.

Yaban mersini: Yapılan çalışmalarda yaban mersini tüketenlerin bel bölgesinin daha az yağlı olduğu görülmüştür.

Düzenli bir yaşam ve metabolizmayı sürekli canlı tutmak kilo kaybında en etkili yöntemdir. Sağlıklı kilo kaybında, en çok vücudun orta bölgesinde yani gövde kısmından kilo kaybedilir. Her ne kadar genetik faktörler yağ dağılımının nerede olacağı konusunda etkili olsa da kontrolü sağlamak yine bizim elimizdedir.

Karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmak için; düzenli egzersiz yapılmalı, dengeli bir diyet takibi uygulanmalı, şeker, alkol ve doymuş yağ alımı kısıtlanmalıdır.

 

 

 

Sorry, the comment form is closed at this time.