Ketojenik Diyet

Ketojenik Diyet Nedir?

Yiyecekler bizim günlük enerji ihtiyacımızı karşılar. Yiyeceklerin vücutta yanması sonucu açığa çıkan enerji beynimizin ve diğer organlarımızın çalışmasını sağlar. Beynin kullandığı ilk yakıt karbonhidratlardır. Çok kısıtlı karbonhidrat ve yüksek miktarda yağ kullanılan bu diyette ise vücut enerji kaynağı olarak karbonhidratları değil yağları kullanmaya başlar. Ve yağların enerji kaynağı olarak kullanılması kanda keton cisimciklerinin ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle ” ketojenik diyet” olarak adlandırılır.

Günlük enerjinin %90 ı yağlardan , %10 protein ve karbonhidratlardan sağlanır.

Kısacası ketojenik diyet Yüksek yağ, yeterli protein, düşük karbonhidrat içeren diyettir.

Ketojenik Diyet Neden Uygulanır?

Ketojenik diyet antiepilektik ilaçların umulan etkiyi göstermediği nörolojik hastalıklarda kullanmak amaçlı uygulanmaya başlanmıştır. En az iki ilaç tedavisine rağmen nöbetleri kontrol altına alınamayan, epilepsi cerrahisi şansı olmayan hastalarda; ‘’ketojenik diyet bir tedavi seçeneğidir’’ Glikoz transport protein 1 eksikliği (GLUT-I), pirüvat dehidrogenaz eksikliği, miyoklonik astatik epilepsi, infantil spazm, (West sendromu) gibi hastalıklarda ketojenik diyet tedavi seçeneği olmalıdır.

Ketojenik diyet; bazı metabolik hastalıklarda tedavi seçeneği olurken bazı hastalıklarda da kesinlikle kullanılmamalıdır.

Ketojenik Diyeti Sağlıklı Bireyler Uygulayabilir mi?

Diyetisyen Cansu Büyükbaş bu diyetin bir tedavi seçeneği olduğunu, sağlıklı bireylerin tek yönlü beslenmelerle sağlıklı ve kalıcı kilo kaybına ulaşamayacağını dile getiriyor.

Vücut akıllı bir makine; neye, ne zaman, ne kadar ihtiyacı olduğunu dile getiriyor veya talep edebiliyor. Kilo probleminin altında vücudun ihtiyaçlarını dinlemeden fazla miktarda, gereksiz ve yanlış yapılan beslenmeler yer alıyor.

Vücut yakıt olarak karbonhidratları ilk tercih olarak kullanıyorsa eğer bizim yapmamız gereken kaliteli karbonhidrat kaynaklarını, gerektiği oranda, vücuda doğru bir şekilde vermektir.

Tek yönlü beslenmeler size kısa vadede hızlı kayıplar sağlatabilir, peki kalıcı olacak mı?

Hayatınız boyunca minimum karbonhidrat tüketerek yaşayabilecek misiniz? Ekmek, kek, pilav, börek, tatlı bunları sonsuza kadar hayatınızdan çıkarmaya hazır mısınız?

Önemli olan kilo vermek değil, bunu herkes bir şekilde başarabilir. Önemli olan verdiğiniz kilonun kalıcı olması. Yani Sürdürebilirlik ve süreklilik.

Yo – yo diyeti yapmayın! Yo – yo diyetleri aşırı yeme dönemlerini periyodik olarak kısıtlı yeme dönemlerinin izlenmesidir. Kişiler sürekli olarak kilo vermek amacı ile diyet yapmaya uğraşırlar. Fakat zayıflama diyetini bir süre sürdürürler sonra diyeti bırakıp yeniden ve aşırı yemeye başlarlar. Yo-yo diyeti yapma olarak tanımlanan bu uygulamada vücut ağırlığında birbirini izleyen azalma ve artma görülür. Her defasında vücudun yağ oranı biraz daha artar, yağsız doku oranı ve bazal metabolizma hızı düşer. Bu durum zamanla kilo almayı kolay, vermeyi zor hale getirir.

Özetle vücudumuzu bir araba gibi düşünecek olursak; arabanızın motor yağını, mazotunu ve suyunu yeteri kadar koyduğunuzda en iyi performansını sergiler. Aynı şekilde vücudunuz içinde doğru, kaliteli ve yeterli yakıtı, suyu verin ki en güzel performansını sergilesin. Hızlı çıkıp yolda kalmak yerine, standart bir hız sergileyerek hedefe ulaşmak amacınız olsun.

Bu gönderiyi paylaş